05528501992

Diş Beyazlatma

BEYAZLATMA

DİŞ BEYAZLATMA

Diş minesi ve içteki dentin tabakasına etki eden kimyasal uygulamalarla yapılan beyazlatma işlemi doğru hastaya, doğru malzemeyle ve doğru uygulama ile yapıldığında tamamen zararsızdır. Fakat işlem yapılacak kişinin tedaviye uygun olup olmadığı doğru değerlendirilmelidir. Sağlık bakanlığı tarafından onaylanmamış jeller, bantlar ve tozlar kesinlikle kullanılmamalıdır. 
 
Hastanın çay kahve, sigara kullanımı gibi alışkanlıkları, genel sağlık durumunun uygunluğu ve tedaviden beklentisi gibi faktörler tedaviye uygunluğunu değerlendirilmesi açısından çok önemlidir.
Uygulamanın 2 tipi vardır. Bunlardan birisi hastadan alınan ölçülerle hazırlanan plaklar ve doktorunuzun plaklarla beraber verdiği jelle uygulanan home tipidir.

 

Bir diğer beyazlatma yöntemi de klinik ortamında hekim tarafından yapılan uygulamadır. Bu uygulamada doktorunuz önce dişetlerinize beyazlatma ajanından izole eden bir bariyer uygular. Ardından uygulama özel jel ve jelin aktifleşmesini sağlayan özel bir ışıkla işlem tamamlanır.
 

Çay, kahve, sigara gibi alışkanlıkların sebep olduğu sarı-kahverengi renklenmeler ise genellikle diş taşı temizliği ve düzenli diş bakımı ile giderilir. Yapılan işlemin istediğimiz sonucu vermesi ve etkisinin uzun sürmesi için ilk 1 hafta doktorunuzun bazı önerileri olacaktır. İşlemin ömrü bu önerilere ne kadar uyduğunuza bağlıdır. 
Beyazlatma işleminden sonra 24 saat süreyle hassasiyet görülebilir.
 
Yaygın diş çürüğü veya hassasiyeti olan ya da çay- kahve tüketimini ilk 1 hafta azaltamayacak hastalara ve hamilelere beyazlatma işlemi uygulanamaz.