ENDODONTİ

KANAL TEDAVİSİ

ENDODONTİ

KANAL TEDAVİSİ

Derin çürüklü ya da kırık dişlerinizi çektirmek zorunda değilsiniz.
Derin bir çürüğü olan ya da enfekte bir dişi kurtarmak amacıyla yapılan tedavi yöntemi kanal tedavisidir. Diş köklerinde bulunan sinirlerin temizlenip açılan boşluğun özel dolgularla doldurulması işlemidir. İşlem görmesi gereken dişinizin enfeksiyonun boyutuna, dişin kök sayısına ve çevre dokuların sağlığının durumuna göre bir ya da birden fazla seansta işlem tamamlanır. Aynı şekilde dişte kalan sağlıklı dokunun miktarına göre üst yapısı dolgu ya da kaplamalarla tamamlanabilir.

Tedavi genellikle yaklaşık 1-1,5 saat süren tek bir seans ya da yaklaşık yarımşar saat sürecek bir kaç seansta tamamlanır ve lokal anestezi altında yapılan işlem kesinlikle ağrısızdır.


Tedavi sonrası ya da seans aralarında hafif/orta şiddette ağrı normaldir.

İşlem sonrası bir kaç gün işlem bölgesi sert yiyeceklerden korunmalı, rutin fırçalamaya aksatmadan devam edilmelidir.

 

Kanal Tedavisi Süresi


Kanal tedavileri lokal anestezi altında yapılır. Dişteki enfeksiyonun boyutuna ve daha sonra üst yapıda tercih edilecek tedavi yöntemine göre süresi değişmektedir.

Kanal Tedavisinde AğrıKanal tedavilerinde seans aralarında ağrı olması normaldir. Doktorunuz gerekli görürse bir antibiyotik ve ağrı kesici reçete edebilir. Tedavi sonrasında ilk bir kaç gün o dişi kullanmaktan kaçınmamız gerekmektedir. Ayrıca bir ay boyunca o bölgede çok sert yiyecekler yenmemeli, sakız, lokum gibi yapışkanlı gıdalardan uzak durulmalıdır.

Kanal TEDAVİSİ Boyunca DİKKat edilmesi gerekenler

Tedavi süresi boyunca, tedavisi yapılan dişin olduğu bölgede sert yiyeceklerden ve yapışkan gıdalardan uzak durulmalıdır. 

 

Diş kırıkları en çok seans aralarında görülmektedir. 

 

Tedavi aralarında geçici dolgunun düşmemesine dikkat edilmelidir.

 

 

 

Diş Hekimi Güngör Çalışkan Muayenehanemizde Kanal Tedavisi olmak ve detaylı bilgi almak için lütfen iletişime geçin.