ORTODONTİ

SABİT TEL TEDAVİSİ

İZMİR SABİT TEL TEDAVİSİ

Diş hekimliği alanında sık kullanılan bir ortodontik tedavi yöntemidir. Bu yöntemde, dişlerin düzgün hizalanması ve çene yapısının düzgün bir şekilde yerleştirilmesi için sabit bir telle dişlere hafif bir kuvvet uygulanır. 
Sabit tel tedavisi, dişlerin hizalanması ve çene yapısının düzeltilmesi için ortodontik tedavi gerektiren birçok durumda kullanılır. Bu durumlardan bazıları şunları içerir:
• Sıkışmış veya çarpık dişler
• Aralıklı dişler
• Çene kapanış problemleri (örneğin, alt ve ya üst çenenin normalden önde ya da geride olması durumu)
• Dişlerin uygun bir şekilde ısırma veya çiğneme işlevini yerine getirememesi 
• Estetik problemler
Sabit tel tedavisinin ilk 1 hafta-10 günlük süreci kısmen daha zor geçecektir. Bu ilk günlerde hastalarımız ısırma işleminden kaçınmalı, küçük parçalar halinde yiyecekleri tüketmelidir.  
Ayrıca tedavi sırasında asiti içecek tüketmemeli, doktorunuzun yasakladığı yiyeceklerden kaçınmalısınız.
Çocuklarda ortodontik tedavi gerektiğini gösteren bulgular nelerdir?
 Başka hastalıklar gibi ortodontik problemler de genetik faktörlere bağlı olduğu için öncelikle kendi hikayenizi değerlendirebilirsiniz. Bir ortodontik tedavi geçmişiniz var ise ya da ortodontik tedavi ihtiyacınız olduğunu biliyorsanız çocuğunuzda da tedavi gerekebileceğini bilmelisiniz. Bunun dışında çocuğunuzda parmak emme, dil emme gibi alışkanlık varsa; geceleri ağzı açık uyuyorsa bu alışkanlıklar da diş bozukluklarına sebep olabilir.

Süt dişleri arasında hiç boşluk yok ya da süt dişlerinde bile çapraşıklık varsa bu durum çocuğunuzun diş teli ihtiyacını gösterir. Ayrıca bu durumlardan herhangi birisini yaşamıyor bile olsanız 6-7 yaşlarından itibaren çocuklarınızı diş hekimi muayenesine götürmelisiniz. 

ORTODONTİ

Tedavi Süreci

Ortodontik muayene olduktan sonra doktorunuz size uygun tedavi planlamasını hazırlar. Yalnızca braketli sistemlerle tedaviniz sürdürülecek ise ilk seansta diş telleriniz yapıştırılır. İşlem anestezi bile gerektirmeyen ağrısız bir uygulamadır. Tedavi planlamanıza göre değişmekle beraber genellikle 4-6 hafta arası aralıklarla randevularınız oluşturulur. Probleminizin şiddetine göre 18-36 ay arası tedaviniz sürer.
Tedavi sonrası
Tedavi sonrası dişlerinizin arkasına temizlemenize engel olmayacak ve çürümeye kesinlikle neden olmayan sabitleyiciler yapıştırılır ve ölçüleriniz alınarak pekiştirme plaklarınız hazırlanır.
Avantajarı
Tedavi sonucu hastadan tamamen bağımsız olduğu için hastanın motivasyonuna bağlı değildir.
Daha az maliyetlidir.
Şiddetli çapraşıklık durumlarında daha etkili sonuç verir.